Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezprawne rozwiązanie umowy nie pozbawia prawa do urlopu

01 października 2020 | Kadry i Płace | Tomasz Rygus

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że pracownikowi przywróconemu przez sąd do pracy należy się urlop wypoczynkowy lub ekwiwalent pieniężny z tego tytułu.

Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi za okres od dnia niezgodnego z prawem zwolnienia do dnia przywrócenia do pracy. Natomiast po rozwiązaniu stosunku pracy – ma on prawo do świadczenia pieniężnego za urlop, którego nie wykorzystał.

Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 25 czerwca 2020 r. w  sprawach połączonych C-762/18 i C-37/19. Uznał wówczas, że art. 7 ust. 1 i 2 Dyrektywy 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 4 listopada 2003 r. dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy (Dyrektywy 2003/88) stoją na przeszkodzie orzecznictwu krajowemu, według którego pracownikowi zwolnionemu niezgodnie z prawem, a następnie przywróconemu do pracy zgodnie z prawem krajowym w następstwie stwierdzenia nieważności jego zwolnienia na mocy orzeczenia sądu, nie przysługuje prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego za okres od dnia zwolnienia do dnia przywrócenia (lub prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop) z tego względu, że podczas tego okresu nie świadczył rzeczywiście pracy na rzecz pracodawcy.

Dwie sprawy, dwa kraje

Sprawa dotyczyła pracownicy szkoły, którą w kwietniu 2004 r. zwolniono z pracy. Po zaskarżeniu zwolnienia bułgarski sąd rejonowy prawomocnym wyrokiem stwierdził jego niezgodność z prawem, skutkiem czego kobieta...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11776

Wydanie: 11776

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament